JSDH nacvičovala záchranu z ledu

Napsal Administrátor před jedenácti roky v kategorii JSDH.

sdh V měsíci únoru prošla jednotka městské části Plácky spolu s kolegy z Lochenic a České Skalice v rámci pravidelné odborné přípravy také školením na zamrzlých plochách.

Při výcviku byly použity nové suché obleky Agama Work, které byly pořízeny z prostředků Nadace ČEZ. Nadace ČEZ  schválila projekt Zvýšení akceschopnosti JSDH Plácky, který podpořili zastupitelé města Hradce Králové, Ing. Vlasák a Ing. Soukup, za což jim patří náš dík. Jednotky se zdokonalily v záchraně osob, pod nimiž se prolomil led. Hasiči si vyzkoušeli několik způsob záchrany, včetně použití člunu.

Pokud je osoba v blízkosti břehu, stačí dobře mířený hod házecího pytlíku s lanem, jehož se osoba chytne a zasahující hasiči ji vytáhnou na břeh do bezpečí. Jak se přítomní hasiči přesvědčili, použít lze i improvizované pomůcky, například požární hadici.

Mezi další pomůcky, pro někoho možná netypické, při záchraně osoby z vody, patří obyčejný žebřík, který vozí hasiči standardně na požárních vozech. Přivázán na laně poslouží místo nosítek a osoba se pomocí něj lépe dostává na břeh. Zasahujícímu hasiči také pomůže rozložit váhu a nedochází tak k dalšímu prolamování ledu.

Hasiči se také sami několikrát cvičně probořili ledem, aby si vyzkoušeli pocity zachraňovaného člověka. Dokonale se tak sžili s vodním živlem a v případě reálné události jim nebude voda dělat sebemenší problém. Nezbývá než doufat, že nasbírané zkušenosti nebudou muset využít v praxi.

Richard JARKA – JSDH Plácky, Hradec Králové

has1