Hasiči nacvičují záchranu z ledu

Napsal Administrátor před devíti roky v kategorii JSDH.

sdh Začátkem měsíce ledna prošla jednotka SDH městské části Plácky spolu s kolegy z Lochenic a České Skalice v rámci pravidelné odborné přípravy také školením na zamrzlých plochách.

Dobrovolní hasiči nacvičovali záchranu osob v blízkosti břehu, pod kterými se prolomil led, za pomoci např. dobře mířeného hodu házecího pytlíku s lanem, jehož se osoba chytne a zasahující hasiči ji vytáhnou na břeh do bezpečí. Dále hasiči vyzkoušeli improvizované pomůcky např. požární hadici nebo obyčejný žebřík, který vozí hasiči standardně na požárních vozech. Přivázán na laně poslouží místo nosítek a osoba se pomocí něj lépe dostává na břeh. Zasahujícímu hasiči také pomůže rozložit váhu a nedochází tak k dalšímu prolamování ledu.

Hasiči se také sami několikrát cvičně probořili ledem, aby si vyzkoušeli pocity zachraňované osoby. Dokonale se tak sžili s vodním živlem a v případě reálné události jim nebude voda dělat sebemenší problém. Při výcviku byly použity nové suché obleky Agama Work, které byly pořízeny z prostředků Nadace ČEZ.

Nezbývá než doufat, že nasbírané zkušenosti nebudou muset v brzké době využít v praxi.

Richard JARKA – hasiči Plácky Hradec Králové